מה עשינו בישראל ?

בשנת 1998 נכנסה נובל אנרג'י לישראל והחלה לפעול יחד עם שותפים ישראליים במסגרת של מיזמים משותפים ובהתאם לרישיונות ושטרי חזקה שהוענקו לה על ידי המדינה.

בשנת 2000 גילינו את שדה הגז הטבעי ים תטיס שהכיל כ –28  BCM* של גז טבעי. היה זה שדה הגז המסחרי הראשון, אשר החל לספק אנרגיה  לישראל בשנת 2004.

בשנת 2009, גילינו את שדה הגז הטבעי תמר שהכיל כ - 300 BCM גז טבעי. כבר במרץ 2013, לאחר תהליך פיתוח מורכב אך מהיר, התחלנו להפיק גז טבעי משדה תמר ולהזרימו ישראל.

בשנת 2010, גילינו את שדה הגז הענק לוויתן שמכיל כ-616 BCM גז טבעי (כמות למעלה מכפולה מתמר).

לבד מהאחזקה בזכויות שהוענקו לנובל אנרג'י על-ידי המדינה, אנו משמשים, תודות לניסיוננו הגלובלי, גם כשותף המפעיל (operator) בכל אחד מהמיזמים המשותפים ואחראים על ביצוען בפועל של פעילויות הקידוח, הפיתוח וההפקה של הגז הטבעי.

עד היום, נובל אנרג'י היא חברת הגז והנפט הבינלאומית היחידה הפועלת בארץ. לקחנו סיכון ונכנסנו לפעילות חיפושי נפט וגז טבעי בישראל, כאשר אחרים לא עשו זאת, ובתקופה שעדיין לא נמצאה אף תגלית מול חופי הארץ. עד היום, השקענו יחד עם שותפינו קרוב ל- 23.4 מיליארד שקלים (6 מיליארד דולרים) בפיתוח משק הגז והנפט במדינה.

 

*BCM = מיליארד מטרים מעוקבים

כיצד הוכחנו את מחויבותנו לפיתוח משק ותעשיית האנרגיה בישראל?

בבמהלך 17 שנות פעילותינו בארץ, הוכחנו בכל פעם מחדש את מחויבותנו לפיתוח משק האנרגיה הישראלי.

עד היום השקענו בישראל כ- 10 מיליארד שקלים בפעילות חיפושים ופיתוח של משאבי הגז הטבעי של ישראל.  בשיתוף עם שותפינו הושקעו כ – 23.4 מיליארד שקלים בסך הכל.

סיפקנו לישראל את הגז הטבעי המקומי הראשון (פרויקט "ים תטיס") ב- 2004.

בשנת 2012 פיתחנו במהירות שיא שני מאגרי גז קטנים (נועה ופינקלס) על מנת לגשר על המחסור בגז טבעי שנוצר במשק האנרגיה מאז ניתוק אספקת הגז ממצרים והתדלדלות מאגר ים תטיס ועד להזרמת הגז ממאגר תמר.

כתוצאה מפיתוח זה, המשק הישראלי נהנה מחיסכון של 650 מיליון שקלים בעלויות אנרגיה.

הפיתוח המהיר של מאגר תמר בזמן שיא של ארבע שנים ובהשקעה משותפת של כ- 14 מיליארד שקלים הוכיחו שוב את מחויבותנו לאספקת צרכי האנרגיה של המדינה. על פי דוחות חברת חשמל, המעבר לגז טבעי חסך לחברה כ - 9 מיליארד שקל במהלך 2013 במחיר רכישת דלקים בלבד וזאת מבלי להתייחס לתועלות הנוספות כגון שמירה על איכות הסביבה, יעילות אנרגטית ועוד.

במהלך 4 השנים האחרונות הסתכמה ההוצאה של נובל אנרג'י על השוק המקומי (לא כולל משכורות) בכ- 2 מיליארד שקלים. מעל 70% מעובדי נובל אנרג'י בארץ הינם ישראלים שעברו הכשרות במסגרת החברה כדי להתמחות בתחום הגז והנפט.

השקענו 12 מיליון שקלים והקמנו בשיתוף עם המכללה הטכנולוגית רופין את מרכז נובל-רופין לאנרגיה וגז טבעי, בית ספר למקצועות הגז והאנרגיה. בית הספר מספק מענה להכשרת עובדים למקצועות תעשיית הגז הטבעי ולפיתוח כח עבודה ישראלי שיענה על הביקוש למקצועות בתחום.

מאז שהחלה ההפקה של מאגר תמר, הביצועים המצוינים של פרויקט זה  מאפשרים לנו לספק גז טבעי לישראל בבטיחות, באחריות ובאמינות, מסביב לשעון.

מהי המחויבות שלנו לבטיחות בסביבת העבודה?

המחויבות שלנו לבטיחות באה לידי ביטוי באופן שבו אנחנו פועלים ביום יום, תוך הקפדה מוחלטת על בטיחותם ובריאותם של העובדים ושל כלל הציבור ותוך שמירה והגנה על הסביבה. אנו מתגאים בתרבות ארגונית אשר מקדמת ומטפחת מקום עבודה בטוח, יעיל וידידותי לסביבה. אנו עומדים בכל דרישות האסדרה הממשלתיות, כמו גם הפרקטיקות הטובות ביותר הנהוגות בתעשייה, ואף מעבר לכך. 

לאחר "אסון מקונדו" שאירע במים העמוקים של מפרץ מקסיקו, היינו הראשונים לקבל היתר לשוב ולקדוח במפרץ ולמעשה הובלנו את הדרך של התעשייה חזרה לעבודה במפרץ מקסיקו: " ההיתר מהווה ציון דרך חשוב ... הוא הוענק מסיבה פשוטה. נובל אנרג'י הדגימה בהצלחה שהיא יכולה לקדוח את באר (באר גז/נפט) המים עמוקים שלה בצורה בטוחה" כך אמר מייקל ברומיץ', מנהל, לשכת הניהול והאכיפה לאנרגיה ימית בארצות הברית. 

במהלך 17 השנים בהן אנו עובדים בישראל, הצלחנו  להשיג רקורד מרשים בתחום הבטיחות - כמעט ללא אירועים. עובדינו בישראל מקבלים הכשרה בתכנית ייחודית, בשם NoHarm המבוססת על תרבות ארגונית המעודדת שמירה על בטיחות של אנשים, סביבה וקהילות.  

הקמנו בישראל בית ספר לבטיחות לעובדים באסדות בישראל (לרבות קבלנים) הכולל מגוון הכשרות: בטיחות אש, הישרדות במים וכו'.

מידי שנה אנו מקיימים תרגיל חירום בתיאום עם משרדי הממשלה הרלוונטיים.

האם אנחנו עוסקים גם בהשקעה חברתית בישראל ?

ערך הליבה של נובל אנרג'י הוא: Energizing the World – Bettering People`s Lives. אנחנו מאמינים באספקת אנרגיית נפט וגז טבעי תוך כדי השפעה חיובית על הקהילות בהם אנו פועלים.

רוב עובדי נובל אנרג'י בארץ הם ישראלים. אנחנו חיים כאן וחשוב לנו שהקהילה תפרח ותצמח. כל עובד הצטרף לחברה כדי להיות חלק ממשהו גדול שישפיע באופן חיובי על החברה שלנו לשנים ארוכות קדימה.

בשעה שעסקנו בפיתוח תכנית לקשרי קהילה, עלו השאלות הבאות:

·       כיצד ייראה שוק האנרגיה בישראל בשנים הקרובות?

·       כיצד אפשר לקדם ולפתח את התעשייה ושוק העבודה הקשור אליה?

·       כיצד אפשר לענות על צרכי התעשייה תוך מעורבות חברתית?

הגענו למסקנה כי הן התעשייה והן העשייה החברתית יתחילו בתחום החינוך, לכן החלטנו בנובל אנרג'י להנגיש את החינוך הטכנולוגי בתחום האנרגיה לכל אדם בארץ. 

לשאלות נוספות בנושא